1956 yılında Ankara’da doğdu.
1980 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi`nden mezun oldu.
1982 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji Anabilim Dalında ihtisasa başladı.
1986 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Houston’ da Baylor College of Medicine, Sleep Disorders & Research Center’ da Postdoctoral Research Fellow olarak çalıştı.
1988 yılında ihtisasını bitìrerek aynı klinikte uzman olarak çalışmaya başladı.
1990 yılında İngiltere’de University of London, Institute of Neurology, Gough-Cooper Department of Neurosurgery’de Prof. Lindsay Symon, Senior Lecturer Mr.David Thomas ve Mr. Alan Crockard ile Skull Base Neurosurgery konusunda post graduate eğitimini tamamladı.
1992 yılında Almanya’da Hannover Medical School, Nordstadt Hospital,Department of Neurosurgery’ de Prof. Madjid Samii ile Skull Base konusunda eğitim gördü ve IV. lnternational Course on Clinical Neurosurgery kursuna katıldı.
1994 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Unìversity ot Arkansas’da Prof. Ossama Al-Mefty ile Skull Base Neurosurgery programında çalıştı.
1996 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde University of George Washington`da Prof. Dr. Laligam N. Sekhar ve Prof. Dr. Donald Wright ile Skull Base konusunda çalışmalarda bulundu ve aynı üniversitede Skull Base konusunda konferans verdi.
1992,1993 ve 1994 yıllarında Türk Nöroşírürji Derneği yönetim kurulunda görev yaptı.
Türk Nöroşirürji derneği, Türk Kanser Araştırma ve Savaş kurumu, European Society For Stereotactic and Functional Neurosurgery , European Skull Base Society, The Pituitary Society ve North American Skull Base Society üyesidir.
1992 yılında Yardımcı Doçent
1993 yılında Doçent
1999 yılında Profesör oldu.
2006 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden emekli oldu.
2007 yılında BAE Dubai’de Harvard Tıp Fakültesi bünyesinde DHCC’de görev yapmaya hak kazandı.
Prof. Dr. Haluk Deda’nın geliştirdiği Türk Patent Enstitüsü’nün Faydalı Model 936 ve Faydalı Model 937 numaralı Patentine sahip cerrahi cihazları mevcuttur.
Prof. Dr. Haluk Deda’nın 219 ulusal yayını, düzenlediği 11 ulusal kurs, yayınlanan 8 ulusal kitap bölümü bulunmaktadır. Kafa kaidesi ve kök hücre konusunda 14 adet konferans vermiştir.
Prof. Dr. Haluk Deda’nın uluslararası 60 yayını ve uluslararası 77 kongre ve konferans sunumu mevcuttur.
Ameliyatlarını TOBB ETÜ Hastanesinde yapmaktadır.
Evli ve iki çocuk babasıdır.